Bez kategorii

Objawy trądziku różowatego

Jasna skóra, piegi, włosy koloru blond lub rude, jasne, niebieskie, zielone lub szare oczy- to skrótowy opis I i II fototypu skóry. Osoby, w większości kobiety, które mogą pochwalić się właśnie taką urodą są w szczególności narażone na pojawienie się trądziku różowatego. Należy być niezwykle czujnym i w przypadku pojawienia się objawów trądziku, od razu należy reagować i skonsultować się z dermatologiem.

Chorobę dzieli się na trzy kliniczne stadia rozwojowe, w których objawy rozwijają się i przekształcają:

I. Prerosacea – najczęściej pierwsze zmiany skórne wywołane przez trądzik różowaty można zaobserwować u kobiet w wieku wieku dojrzałym – 35 – 50 lat. Jednak choroba atakuje coraz młodsze kobiety, nawet te poniżej 30 roku życia. Dzieje się tak za sprawą naszego trybu życia, używek i nieodpowiedniej dbałości o skórę. Zaczynają pojawiać się, zlokalizowane wyłącznie na środkowej części twarzy- nosie, policzkach, brodzie i czole zaczerwienienia i rumieńce. Rumieńce pojawiają się wywołane przez bodźce, ale po jakimś czasie znikają. Kruche, drobne naczynka krwionośne (włosowate) rozszerzają się lub pękają tworząc teleangiektazje. Twarz zaczyna pokrywać się nieestetyczną siecią „pajączków”. Należy pamiętać, że pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się pod wpływem banalnych, wydawałoby się, że mało istotnych bodźców takich jak zdenerwowanie, wysoka lub niska temperatura, ekspozycja na słońce, kawa lub mocna herbata czy gorące lub pikantne potrawy. Jednak nie powinno się ich bagatelizować i natychmiast po zaobserwowaniu zmian na skórze powinno się zareagować. W związku z tym, że rosacea może być wywołana przez zaburzenia hormonalne, u kobiet mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania. Rosacea może ujawnić się także u kobiet wchodzących lub przechodzących menopauzę.

II. Drugi etap to postać grudkowo- krostkowa. Choroba jest już bardziej zaawansowana. Wtedy to zaczerwienienie utrzymuje się na twarzy stale, skóra na środkowej części twarzy jest podrażniona i zaczyna szczypać, odczuwa się pieczenie i swędzenie, obserwuje się także mocno zaróżowione plamki, szczególnie na policzkach, blisko nosa i nieprzyjemne uczucie „ściągniętej” i napiętej skóry, zaczynają pojawiać się krostki i grudki. Krostki te mogą okazać się zgubne, gdyż mogą zostać pomylone z trądzikiem pospolitym i jak ten trądzik potraktowane. Trądzikowi różowatemu często towarzyszy także podrażnienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Nierzadko dochodzi do zapalenia rogówki, tęczówki jak również brzegów powiek.

III. Gdy poprzednie objawy zostaną zlekceważone, choroba przejdzie w etap trzeci- postać przerosłą. Na tym etapie rumienie i krostki przybierają postać zapalną, ropną, a małe grudki zamieniają się z guzki. Guzki- rhinophyma, są miękkie, umiejscowione głównie w okolicy nosa, są raczej domeną mężczyzn. Z czasem zniekształcają nos, dlatego usuwane są chirurgicznie. Zbagatelizowana choroba przyjmuje w końcu postać naciekową, kiedy to na całej twarzy tworzą się krwotoczne ropnie.

Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu, espozycja na słońce, mycie twarzy gorącą wodą, jak również stosowanie parówek i rozgrzewających meseczek, zbyt częste wizyty na solarium czy brak ochrony ze strony kremów z filtrami, podrażniające i wysuszające kosmetyki na bazie alkoholu będą pogarszały stan skóry i pomagało chorobie w rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *