Bez kategorii

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty – jak każde schorzenie związane z naszą skórą – nie powinno być bagatelizowane. Może on co prawda występować w lekkie odmianie, która objawia się jedynie mocno zaczerwienioną skórą, ale to już powinien być znak, że trzeba zacząć zastanawiać się czy problem trądziku różowatego nas nie dotyczy i jak można z nim walczyć. Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, tak i tutaj możemy wybrać z kilku opcji leczenia. Wybór tak naprawdę zależny jest od stopnia zaawansowania trądziku, oraz oczywiście naszych osobistych preferencji i ograniczeń naszego organizmu. Na przykład uczulenia na składnik zawarty w danym preparacie. Przejdźmy więc do konkretów.

1.Usuń przyczyny.

To powinien być pierwszy krok w leczeniu trądziku różowatego. Oczywiście najpierw trzeba ją określić i wyeliminować. W tym najlepiej pomoże nam specjalista – dermatolog. Przede wszystkim warto znać czynniki nasilające występowanie tego schorzenia. Należą do nich między innymi stres, alkohol i papierosy, ostre potrawy, kosmetyki zawierające alkohol, a nawet zbyt intensywne ćwiczenia. Jak widać są to dość „pospolite” sprawy i to właśnie od ich ograniczenia powinniśmy zacząć. Generalnie najlepiej zastanowić się w jakich sytuacjach następuje u nas nasilenie występowania trądziku różowatego. Unikajmy więc sytuacji związanych z wyżej wymienionymi przyczynami nasilenia tego schorzenia.

2.Łagodne preparaty – kremy.

Każdy dermatolog do którego się udamy uzależni sposób leczenia od tego na jaką odmianę trądziku cierpimy. W jego najprostszej formie stosuje się zazwyczaj preparaty które „atakują” chorobę miejscowo. Są to zazwyczaj kosmetyki. Bardzo dużą skutecznością odznaczają się kremy z zielonej herbaty. Generalnie ich głównym zadaniem jest łagodzenie występującym w tym stadium trądziku różowatego podrażnień. Warto też rozejrzeć się za kremem, który posiada w swoim składzie witaminę B3. Najczęściej jest ona dostępna w takich produktach pod postacią niacynamidu, przede wszystkim z dwóch powodów: jest to najbardziej trwała forma tej witaminy, a jednocześnie łatwo rozpuszczalna w wodzie, a do tego nasz organizm najlepiej ją przyjmuje. W walce z trądzikiem pomagają również preparaty zawierające kwas azelainowy.

3.Antybiotyki w walce z trądzikiem różowatym.

Tego typu preparaty to z kolei stosuje się najczęściej przy leczeniu tak zwanego okresu grudkowo – krostkowego omawianego schorzenia. Są one rzecz jasna najczęściej stosowane doustnie i można powiedzieć, że to jedna z najpopularniejszych metod walki z tą fazą trądziku różowatego. Stosuje się je zazwyczaj w kilkutygodniowych cyklach, zważywszy na zagrożenie uszkodzeń wątroby. Zresztą to nie jedyne ograniczenia do stosowania takiej formy leczenia. Trzeba też uważać, czy przypadkiem dany antybiotyk nie zawiera składnika na który jesteśmy uczuleni. Oczywiście wszystkie takie sprawy wyjdą podczas rozmowy z lekarzem.

4.Laserowe pozbycie się problemu.

Ostatnią metodą walki z trądzikiem różowatym są, coraz modniejsze ostatnio, zabiegi laserem. Jest to jednak dość drogi sposób. Jest to zazwyczaj od kilkunastu do nawet 20 zabiegów z półroczną przerwą. Za każdy z nich płaci się oczywiście oddzielnie i może to nas kosztować co najmniej kilkaset złotych. Stosuje się różne rodzaje laserów, ale nie da się ukryć, że pojawienie się takiej formy walki z trądzikiem różowatym było dużym przełomem w walce z nim. To już wszystkie najważniejsze metody walki z tym problemem. Oczywiście każda z nich ma swoje zalety i wady. Jednak specjaliści podkreślają, że aby nasze działania były naprawdę skutecznie najlepiej połączyć kilka metod, bo to po prostu zwiększa ich siłę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *