Bez kategorii

Czym jest trądzik różowaty?

Większość z nas na słowo „trądzik” zareaguje jedną myślą- koszmar nastolatków, który przez szpecenie twarzy utrudnia normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Uważamy, że gdy kończy się okres dojrzewania ten kłopotliwy problem znika na zawsze. Ale czy aby na pewno? Jak się okazuje- niestety niekoniecznie.

Rosacea, bo o niej mowa, to nie łacińska nazwa odmiany róży, a znana od wielu lat przewlekła choroba skóry. Najczęściej dotyka ona kobiety między 35 a 50 rokiem życia, jednak poprzez nasz tryb życia pomagamy schorzeniu się rozwijać dlatego ten przedział wiekowy cały czas się poszerza. Na trądzik różowaty chorują już nawet kobiety przed 30-tym rokiem życia, a także te powyżej 50-tki. Gdy rosacea dotknie mężczyznę, ma znacznie ostrzejszy przebieg niż u kobiet. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby o I i II typie skóry, jasnymi włosami i niebieskimi oczami.

Pierwsze objawy trądziku różowatego, tak zwany okres prerosacea zaczyna się od przemijających napadów zaczerwienienia i rumieńców pojawiających się głównie na środkowej części twarzy: nosie i policzkach, brodzie i czole. Występują także teleangiektazje czyli tak zwane pajączki- poszerzone drobne naczynka krwionośne. Choroba czasem może również zaatakować oczy. Objawom tym towarzyszy pieczenie, swędzie i uczucia napięcia skóry. Gdy tylko zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza dermatologa. W późniejszych okresach rosacea robi się coraz bardziej uciążliwa i trudniejsza do zaleczenia. Lekarz dermatolog pomoże dobrać nam skuteczną terapię, która bez wątpienia poprawi komfort życia i wygląd skóry. Niestety te pierwsze objawy często bagatelizujemy i do dermatologa udajemy się dopiero gdy wystąpią objawy drugiego etapu trądziku. Jest to rumieniec długotrwały, nie zanikający, na którym zaczynają pojawiać się grudki i krostki. Wtedy też zaczynają piec i łzawić oczy, puchnąć powieki, zaczyna drażnić światło. Trzeci etap czyli postać przerosła charakteryzuje się tym, że obecne są, szczególnie na nosie mniejsze lub większe guzki.

Ale skąd właściwie bierze się trądzik różowaty?

Nie ma jednego, konkretnego powodu wystąpienia trądziku. Zwykle jest to kilka czynników, które działają w tym samym czasie. W zasadzie wszystko to co sprawia, że się rumienimy: przede wszystkim słońce i solarium, skrajnie niskie lub wysokie temperatury, pikantne potrawy, alkohol, sauna, zbytnia suchość lub wilgotność powietrza, niektóre leki, szczególnie te obniżające cholersterol, rozszerzające naczynia krwionośne lub sterydy, a także wiatr, ćwiczenia fizyczne i niektóre, źle dobrane kosmetyki. Ale czy to znaczy, że osoby narażone na trądzik od razu rezygnować muszą z ulubionych zajęć fitness albo zimą zupełnie nie wychodzić z domu? Oczywiście, że nie. Należy tylko dobrze zadbać o swoją skórę i przestrzegać kilku zasad: unikać długotrwałej ekspozycji na wiatr, nie przebywać raczej w suchych, mocno klimatyzowanych pomieszczeniach, ograniczyć stosowanie bardzo ostrych przypraw i alkoholu. Oczywiście należy także zmienić nawyki pielęgnacyjne. Nie wycierać twarzy ręcznikiem, absolutnie nie stosować pillingów, nie należy także myć twarzy kilka razy w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków nie zawierących alkoholu, który wysusza i podrażnia skórę i używanie kremów z filtrami powyżej SPF 25. Kosmetyki powinny mieć właściwości łagodzące i nawilżające, najlepsze są także przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej.

Na wystąpienie trądziku różowatego bardziej narażone są kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, a także te w okresie menopauzy. Wpływ na rozwój choroby mają także czynniki genetyczne czy czynniki infekcyjne: lamblie (pasożyty wywołujące tak zwaną chorobę brudnych rąk), roztocza, głównie nużeniec ludzki, niektóre bakterie, wywołujące na przykład łupież Pityrosporum ovale.

Trądzik różowaty oprócz tego, że obniża komfort życia i samoocenę, sprawia także, że osoby chorujące są bardziej emocjonalne, rozdrażnione, mają wahania nastrojów, są nadpobudliwe i niecierpliwe. Dlatego też, by uniknąć tak niekomfortowych warunków, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy należy udać się do dermatologa, który pomoże nam się uporać w tym uciążliwym schorzeniem.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *