Trądzik Różowaty - Ranking Najlepszych Produktów | TradzikRozowaty.pl

Trądzik Różowaty - Ranking Najlepszych Produktów | TradzikRozowaty.pl

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Leczenie trądzika różowatego metronidazolem

Kiedy dotyka nas łagodna forma trądziku różowatego zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie odpowiednich kremów, które używane regularnie pozwolą nam pozbyć się nadmiernego zaczerwienienia. Problem pojawia się w momencie, kiedy dotknie nas druga faza tego skórnego schorzenia, zwana krostkowo – grudkowym. Tutaj trzeba już poważnie przemyśleć w jaki sposób będziemy walczyć z trądzikiem różowatym. Jedną z metod -przydatnych szczególnie w ciężkiej odmianie tej choroby – jest stosowanie preparatów z metronidazolem. Jednak jak zanim zdecydujecie się na nie, warto poznać „za i przeciw”, jakie odnoszą się do tego związku.

Zacznijmy od wiedzy czysto teoretycznej. Należy on do grupy tak zwanych chemioterapeutyków, czyli jest substancja nie mająca odpowiednika w przyrodzie. Stosowana jest do zwalczania rozwoju drobnoustrojów w naszym organizmie. Ma działanie bakteriobójcze. Używany jest głównie w leczeniu chorób intymnych u kobiet. Jak może pomóc w walce z trądzikiem różowatym? W bardzo prosty sposób, kiedy dokładniej przyjrzymy się jakie bakterie niszczy metronidazol, to zauważymy tam znajomą nazwę: Helicobacter – ona to pojawia się w kontekście trądziku różowatego.

Jeśli dotknie nas zaawansowana i ciężka odmiana krostkowo – grudkowa lekarz może nam przepisać metronidazol w czopkach. Podawane jest w dawce 500mg dwa razy na dobę. I tak przez 14 dni. Jest to dość radykalna metoda, acz przynosi spodziewane skutki. Warto jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych, a także o tym, że to jednak – w tej formie – antybiotyk. Stąd też warto przy okazji zainwestować w jakiś preparat osłonowy., na ten przykład Lakcid. Do tego pamiętać trzeba, że metronidazol może powodować mrowienie w kończynach (to przy dłuższym stosowaniu), wysypkę, ale także mdłości i metaliczny posmak w ustach.

Jednak ten związek występuje nie tylko w tabletkach, można go również zakupić w formie kremu, bądź żelu. Oczywiście w tym wypadku stosowany jest miejscowo, tam gdzie dotknął nas trądzik różowaty. W obu przypadkach nakłada się na skórę dość cienką warstwę, najlepiej dwa razy dziennie (chociaż ostateczne zdanie na ten temat powinien mieć lekarz). W czasie stosowanie tych preparatów nie powinniśmy się wystawiać na słońce. Szczególnie dotyczy to osób, których skóra jest nadwrażliwa na promienie UV. Co do możliwych skutków ubocznych pojawić się mogą takie same jak przy stosowaniu metronidazolu w tabletkach. Tutaj jednak w dużo mniejszym stopniu. Natomiast zakazane jest stosowanie kremów, czy żelów z tym składnikiem w czasie ciąży. Chociaż istnieje możliwość stosowania go w konkretnych przypadkach, ale tylko za zgodą lekarza. Sama „terapia” tymi preparatami może trwać od 3 do 6 tygodnie – zależnie oczywiście od stopnia zaawansowania trądziku różowatego.

Ciekawym aspektem są badania, które zostały przeprowadzone pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na temat tego, czy jeśli zastosujemy w czasie remisji trądziku żel z metronidazolem to zapobiegnie on nawrotom choroby. Wyniki tych badań opublikowano w 1999 roku. Odbywały się one w 6 największych amerykańskich ośrodkach uniwersyteckich. Wzięli w nich udział chorzy na trądzik różowaty (113 osób). 64% z nich to były kobiety. Średnia wieku wyniosła 46 lat. Po pierwszej fazie stosowania żelu z metronidazolem jako uzupełnieniem terapii (oprócz niego stosowano tetracyklinę – antybiotyk) zauważono cofnięcie się choroby u 92% badanych. W drugiej fazie podzielono te osoby na dwie grupy. Jedna wciąż stosowała żel z metronidazolem, a druga placebo. W tej w której stosowano odpowiedni preparat w znaczący sposób wydłużyło okres bez objawów trądziku. Wnioski z tych badań są dość proste, ale zarazem istotnych dla wszystkich u których ten problem występuję. Przewlekłe stosowanie żelu z metronidazolem można nam w znaczący sposób pomóc w cofnięciu się choroby. Jednocześnie powstrzymuje nawroty trądziku różowatego. Jednocześnie powinniśmy pamiętać jednak o możliwych konsekwencjach za długiego stosowania preparatu z tym składnikiem. Najlepiej używać go pod opieką specjalisty, który w odpowiednim czasie nam go odstawi, a przez to zadba o to, aby nie pojawiły się n nas skutki uboczne.

Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciwko trądzikowi różowatemu